Záchovná stomatologie

ilustrace postupu kazu zubem. zubní lékař, Český KrumlovJak už z názvu vyplývá, jedná se o zachování zdravých, ale i o léčbu poškozených nebo nemocných zubů. Nejčastěji k onemocnění zubů dochází vlivem zubního kazu. Nebezpečím pro onemocnění zubů je i zubní kámen, který vzniká ze zubního plaku. Proti zubnímu kameni je nutno účinně postupovat a odstraňovat ho.

Zubní kámen vzniká tak, že při špatné ústní hygieně s do zubního plaku ukládají minerální látky ze slin. Povrch zubního kamene je drsný, proto se snadno na něj ukládají zbytky potravy a další vrstvy zubního plaku.  Původně měkký a čištěním zubů snadno odstranitelný zubní plak, se přeměnou na zubní kámen stává při běžném čištění neodstranitelný. Zubní kartáček nebo dentální niť odstraní zubní plak co je na povrchu kamene, ale samotný kámen nikdy neodstraní., protože je velmi pevně přichycen k zubu a jeho odstranění lze provést pouze profesionálně. Zubní kámen odstraňujeme buď mechanicky pomocí speciálního nástroje, nebo ultrazvukem. Po jeho odstranění použijeme speciální leštící pastu nebo zuby dočistíme a doleštíme směsí prášku a vody, která vaše zuby vyhladí a zpomalí tak usazování a tvorbu zubního kamene. V některých případech je nutné použít lokální anestezii, obzvláště kdy zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

Tvorba zubního kamene je odrazem toho, jak kvalitně si dutinu ústní čistíte. Pokud si každé ráno a večer důkladně vyčistíte všechny plošky zubů, zamezíte tak tvorbě zubního plaku a jeho přeměně v zubní kámen. Zubní kámen se netvoří pouze ze zubního plaku, někdy je jeho zvýšená tvorba spojená s onemocněním slinných žláz či jiných orgánů, ale tato onemocnění se příliš často nevyskytují. Pokud se vám zubní kámen ale tvoří pravidelně, bylo by vhodné požádat zubní hygienistku, která vás naučí správné technice čistění zubů.

Laserová terapie zubu

Při této léčbě využíváme léčebných účinků laserového záření jako podpůrného prostředku pro zmírnění komplikací při některých zákrocích. Velmi dobré výsledky máme při ošetření citlivých krčků, při hojení rány po vytržení zubu, nebo i při ošetření drobných oděrek. Laser je velmi účinný při ošetření měkkých tkání, jako je dáseň, sliznice nebo kůže. Ošetření laserem přináší nesporné výhody, neboť zákrok vyžaduje minimální nebo žádné množství anestetika, nezpůsobuje žádné vibrace nebo zvuky, potlačuje otoky a bolest, zastavuje krvácení během zákroku a má sterilizační efekt během celého zákroku.